KIA Niro - Instrukcja Obslugi: Podzespoły i funkcje układu SRS

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


W skład systemu SRS wchodzą następujące podzespoły:

  1. Moduł przedniej poduszki powietrznej kierowcy
  2. Moduł przedniej poduszki powietrznej pasażera*
  3. Moduły bocznych poduszek powietrznych*
  4. Moduły kurtynowych poduszek powietrznych*
  5. Zespoły zwijaczy napinaczy pasów bezpieczeństwa*
  6. Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych
  7. Moduł sterujący systemem SRS (SRSCM)
  8. Czujniki zderzenia czołowego
  9. Czujniki uderzenia bocznego*
  10. Czujniki nacisku bocznego*
  11. Lampka kontrolna wyłączenia przedniej poduszki powietrznej pasażera (tylko fotel przedniego pasażera)*
  12. Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera*
  13. Zespoły retraktora z napinaczem*

* : jeśli jest w wyposażeniu

Jeżeli kluczyk zapłonu ustawiony jest w pozycji ON, moduł SRSCM w sposób ciągły monitoruje wszystkie elementy układu SRS w celu określenia, czy zderzenie jest wystarczająco mocne, aby uruchomić poduszki powietrzne lub napinacze pasów bezpieczeństwa.

Lampka kontrolna układu poduszek powietrznych umieszczona w zestawie wskaźników zapali się na ok. 6 sekund po obróceniu włącznika zapłonu w położenie ON. Po upływie tego czasu lampka powinna zgasnąć.

OSTRZEŻENIE

Wystąpienie któregokolwiek z poniższych objawów oznacza usterkę dodatkowego układu bezpieczeństwa (SRS). Zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.

  • Lampka nie zapala się po ustawieniu kluczyka zapłonu w położeniu ON.
  • Lampka pali się nadal po upływie ok. 6 sekund.
  • Lampka zapala się podczas jazdy samochodu.
  • Lampka miga po ustawieniu kluczyka zapłonu w położenie ON.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Moduły poduszek powietrznych umieszczone są w środku koła kierownicy i w desce rozdzielczej po stronie pasażera nad schowkiem. Gdy moduł SRSCM wykryje poważne uderzenie w przód samochodu, automatycznie uruchomi przednie poduszki powietrzne.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Pod ciśnieniem wypełniającego poduszkę gazu osłony poduszek ulegają rozerwaniu. Dalsze rozwieranie się osłon umożliwia całkowite wypełnienie poduszek gazem.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


Całkowicie wypełniona gazem poduszka wraz z prawidłowo zapiętym pasem bezpieczeństwa ogranicza ruch kierowcy lub pasażera do przodu, zmniejszając ryzyko obrażeń głowy lub klatki piersiowej.

Po całkowitym wypełnieniu gazem następuje natychmiastowe opróżnianie poduszki powietrznej w celu umożliwienia kierowcy obserwacji warunków przed pojazdem i kierowania pojazdem lub obsługi innych przyrządów.

Dodatkowy system bezpieczeństwa - poduszki powietrzne


OSTRZEŻENIE
  • W pojazdach wyposażonych w poduszkę powietrzną przedniego pasażera nie wolno montować ani umieszczać żadnych akcesoriów (uchwytu na pojemnik z napojami, pojemnika na kasety magnetofonowe, naklejek itd.) na desce rozdzielczej nad schowkiem.

    Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pocisk i spowodować obrażenia podczas wypełniania poduszki powietrznej gazem.

  • Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest pojemnik z płynnym odświeżaczem powietrza, nie należy umieszczać go na desce rozdzielczej ani w pobliżu zestawu wskaźników.

    Przedmioty te mogą zostać wyrzucone jak pociski i spowodować obrażenia podczas wypełniania gazem poduszki powietrznej pasażera.

 

OSTRZEŻENIE
  • Gdy zadziała poduszka powietrzna, może być słyszany głośny dźwięk i w kabinie pasażerskiej pojawi się drobny pył. Jest to zjawisko normalne i nie jest niebezpieczne - pył ten znajduje się w obudowie poduszki powietrznej. Pył wydostający się podczas uruchomienia poduszki powietrznej może wywołać podrażnienia skóry lub oczu, a u niektórych osób nasilić objawy astmy. Po wypadku, w trakcie którego zadziałały poduszki powietrzne, należy umyć obszary skóry narażone na działanie proszku zimną wodą i łagodnym mydłem.
  • Układ SRS działa jedynie wtedy, gdy kluczyk zapłonu jest w położeniu ON. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych (SRS) nie zapali się, będzie się palić ciągle po 6 sekundach od ustawienia kluczyka zapłonu w położeniu ON lub po uruchomieniu silnika, ewentualnie zapali się podczas jazdy, oznacza to, że układ SRS nie działa prawidłowo. Jeżeli to nastąpi, zalecamy przeprowadzenie kontroli systemu w autoryzowanej stacji obsługi Kia.
  • Przed wymianą bezpiecznika lub odłączeniem zacisku akumulatora najpierw należy kluczyk zapłonu ustawić w położeniu LOCK, a następnie wyjąć ze stacyjki. Nigdy nie należy wyjmować ani wymieniać bezpiecznika systemu SRS, gdy kluczyk zapłonu znajduje się w położeniu ON. Niezastosowanie się do tego zalecenia spowoduje zapalenie się lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych SRS.

Lampka ostrzegawcza układu poduszek powietrznych

Zadaniem lampki ostrzegawczej układu poduszek powietrznych umieszczonej w zespole wskaźników jest sygnalizacja potencjalnych problemów związanych ...

Przednia poduszka powietrzna kierowcy i pasażera

Samochód Kia wyposażony jest w dodatkowy system bezpieczeństwa (SRS) w postaci układu poduszek powietrznych oraz ramieniowobiodrowych pasów bez ...

Zobacz tez:

Półka tylna
(jeżeli występuje) Półka tylna służy do zasłaniania przedmiotów przewożonych w bagażniku. Półka podnosi się podczas otwierania klapy bagażnika. Aby opuści ...

Tempomat
Używając tempomatu możesz ustawić i automatycznie utrzymać każdą prędkość powyżej około 25 km/h. OSTRZEŻENIE Nie używaj tempomatu w następujących warunkach: Uż ...

Sprawdzanie ciśnienia kół
Sprawdzać ciśnienie kół raz na miesiąc lub częściej. Jednocześnie należy sprawdzić także ciśnienie w kole zapasowym. Sposób sprawdzania Do sprawdzenia ciśnienia w ogumi ...

Instrukcje obslugi: