System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) kontroluje ciśnienie w każdej oponie.
Jeśli w jednej lub kilku oponach ciśnienie jest zbyt niskie, system powiadomi kierowcę poprzez włączenie lampki ostrzegawczej w zestawie wskaźników oraz sygnałem dźwiękowym.
Zamontowane w każdym kole czujniki ciśnienia przekazują dane pomiarowe drogą radiową do odbiornika we wnętrzu samochodu.
UWAGA Gdy temperatura otoczenia jest niska, temperatura opon również ulega obniżeniu. Spadek temperatury opon pociąga za sobą spadek ciśnienia powietrza. Lampka ostrzegawcza TPMS może wówczas świecić się częściej. Codziennie, przed rozpoczęciem jazdy, sprawdzaj wzrokowo stan opon, a raz w miesiącu zmierz ciśnienie w oponach za pomocą ciśnieniomierza. Zalecamy, aby do pomiarów ciśnienia opon używać ciśnieniomierza cyfrowego.
System TPMS nie zwalnia z obowiązku regularnego sprawdzania ciśnienia i stanu wszystkich czterech opon.
PRZESTROGA
Dla podniesienia bezpieczeństwa Twój samochód został wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), który za pomocą lampki ostrzegawczej informuje, że w jednej lub kilku oponach ciśnienie jest zbyt niskie. Gdy włączy się lampka ostrzegawcza ciśnienia, powinieneś jak najszybciej zatrzymać się i sprawdzić opony, a w razie konieczności napompować je do wymaganej wartości. Jazda na oponach ze zbyt niskim ciśnieniem może spowodować ich przegrzanie i w konsekwencji uszkodzenie. Zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększa zużycie paliwa i przyspiesza zużycie bieżnika, może też utrudniać prowadzenie i zatrzymywanie samochodu.
System TPMS nie zwalnia z obowiązku właściwej dbałości o opony. Musisz pamiętać o uzupełnianiu ciśnienia w oponach, nawet jeśli nie jest ono jeszcze na tyle niskie, by spowodować włączenie się lampki ostrzegawczej systemu TPMS.
Twój samochód został również wyposażony w układ sygnalizujący nieprawidłowe działanie systemu TPMS.
Układ ten jest powiązany z lampką ostrzegawczą ciśnienia opon. W momencie gdy system wykryje usterkę, lampka będzie migać przez około minutę, po czym zacznie świecić światłem ciągłym. To zjawisko będzie się powtarzać przy każdorazowym uruchomieniu samochodu do momentu wyeliminowania usterki. Gdy wskaźnik nieprawidłowego działania jest aktywny, system może nie wykryć lub nie informować o niskim ciśnieniu w oponach. Do usterek systemu TPMS może dojść z wielu powodów, m.in. na skutek założenia alternatywnych opon/kół, które uniemożliwiają prawidłowe działanie systemu TPMS. Po każdej wymianie jednej lub kilku opon/kół sprawdź, czy układ nie sygnalizuje nieprawidłowego działania TPMS, aby upewnić się, czy wymienione na zalecane lub alternatywne opony i koła umożliwiają systemowi TPMS właściwe funkcjonowanie.
Komunikat błędu w systemie
Gdy lampka ostrzegawcza miga, system nie działa prawidłowo. W razie potrzeby zwróć się o pomoc do Autoryzowanej Stacji Obsługi Mazdy.
Do pojawienia się komunikatu błędu systemu może dojść w następujących sytuacjach:
Opony i koła
PRZESTROGA
Przy sprawdzaniu lub korekcie ciśnienia w oponach nie wywieraj nadmiernej siły na trzonek zaworu. Trzonek może ulec uszkodzeniu.
Wymiana opon i kół
Poniższa procedura umożliwia systemowi TPMS rozpoznanie unikalnego kodu identyfikacyjnego czujnika ciśnienia w oponach w momencie, gdy dochodzi do wymiany opony lub koła, na przykład opon letnich na zimowe lub na odwrót.
UWAGA Każdy czujnik ciśnienia posiada unikalny kod identyfikacyjny. Kod ten musi zostać zapamiętany w TPMS, zanim stanie się aktywny. Najlepszą metodą jest zlecenie wymiany opon specjaliście, zalecamy Autoryzowaną Stację Obsługi Mazdy, która dokona rejestracji kodu identyfikacyjnego.
Gdy opony wymienia Autoryzowana Stacja Obsługi Mazdy
Autoryzowana Stacja Obsługi Mazdy wraz z wymianą opon dokonuje rejestracji kodu identyfikacyjnego czujnika ciśnienia.
Gdy opony wymienia się samodzielnie
Jeżeli wymiany opon dokonujesz samodzielnie lub zlecasz ją osobie trzeciej, zarejestrowanie kodu identyfikacyjnego w systemie TPMS wymaga przeprowadzenia następującej procedury:
1. Po wymianie opon ustaw włącznik zapłonu w pozycji ON, a następnie w ACC lub OFF.
2. Odczekaj około 15 minut.
3. Po około 15 minutach jedź samochodem przez 10 minut z prędkością co najmniej 25 km/h, a kod identyfikacyjny czujnika ciśnienia w oponach zostanie zarejestrowany automatycznie.
UWAGA Jeżeli rozpoczniesz jazdę samochodem przed upływem 15 minut od wymiany opon, lampka ostrzegawcza systemu będzie migać, ponieważ kod identyfikacyjny czujnika nie został zarejestrowany. W takiej sytuacji zatrzymaj samochód na ok. 15 minut, po czym jedź nim przez kolejnych 10 minut, podczas których nastąpi rejestracja kodu identyfikacyjnego czujnika.
Wymiana opon i kół
PRZESTROGA
Przy wymianie opon lub kół upewnij się, czy czujniki ciśnienia opon zostały zainstalowane.
Gdy wymieniane są opony lub koła, możliwe są następujące sposoby montażu czujników ciśnienia:
UWAGA
W celu zakupu czujnika i rejestracji jego kodu identyfikacyjnego skonsultuj się ze specjalistą, zalecamy Autoryzowaną Stację Obsługi Mazdy.
Osuszanie/odmrażanie tylnej szyby
Włączanie
Nacisnąć ten przycisk, aby włączyć
osuszanie/odmrażanie tylnej szyby oraz, w zależności od wersji,
zewnętrznych lusterek wstecznych.
Zapali się pomarańczowa kontrolka
przycisku.
Wyłączanie
Odmrażanie wyłącza ...
Narzędzia samochodowe
Narzędzia
Samochody z kołem zapasowym
Podnośnik, narzędzia, pas do
mocowania uszkodzonego koła i
ucho holownicze znajdują się w
skrzynce narzędziowej w prawej
ścianie przestrzeni bagażowej. ...
Tylne siedzenia
Składanie tylnego siedzenia
Oparcia tylnych siedzeń można złożyć,
aby umożliwić przewiezienie
przedmiotów o znacznej długości lub w
celu zwiększenia przestrzeni bagażowej.
...