Aby wyrównać zużycie bieżnika zaleca się przekładanie kół samochodu co 12 000 km (7 500 mil) lub wcześniej, jeśli stwierdzi się nieregularne zużycie bieżnika.
Podczas tego przekładania kół należy sprawdzić i wyregulować wyważenie opon.
Przy przekładaniu kół samochodu należy sprawdzić, czy nie są one nierównomiernie zużyte lub uszkodzone. Nienormalne zużycie jest często spowodowane przez nieprawidłowe ciśnienie w ogumieniu, niewłaściwe ustawienie koła, brak wyważenia kół, zbyt gwałtowne hamowanie lub ostre skręcanie. Należy sprawdzić, czy bieżniki lub boczne części opon nie mają śladów wgnieceń lub wybrzuszeń. Jeśli stwierdzi się, że tak jest, należy oponę wymienić.
Należy również wymienić oponę wtedy, jeśli widoczna stanie się tkanina lub włókna osnowy. Po obróceniu należy napompować przednie i tylne koła do odpowiedniego ciśnienia podanego w danych technicznych i sprawdzić dokręcenie kołpaczków zaworów kół.
Przy każdorazowym przekładaniu kół należy dokonać przeglądu klocków hamulcowych hamulców tarczowych.
UWAGA
Opony radialne o kierunkowej rzeźbie bieżnika należy przekładać tylko z przodu na tył, a nie z prawej strony na lewą.
OSTRZEŻENIE
|
Geometria kół i wyważanie opon
Koła samochodu mają ustawioną geometrię i zostały dokładnie wyważone w zakładzie produkcyjnym tak, aby zużycie ich było jak najmniejsze i aby sprawność pojazdu była jak największa.
W większości przypadków nie zachodzi potrzeba ponownego ustawiania kół pojazdu. Jeśli jednak zauważy się zbyt duże zużycie opon lub ściąganie w jedną lub w drugą stronę, może to świadczyć o konieczności ustawienia geometrii kół.
Jeśli zauważy się, że pojazd podlega drganiom przy jeździe na gładkiej nawierzchni, oznacza to, że koła pojazdu należy ponownie wyważyć.
OSTROŻNIE Nieprawidłowe ciężarki wyważające kół mogą doprowadzić do uszkodzenia aluminiowych obręczy kół pojazdu. Należy używać tyko ciężarków wyważających kół zatwierdzonych przez producenta. |
Poduszki powietrzne i
napinacze pasów
bezpieczeństwa
Lampka
świeci w kolorze
czerwonym.
Po włączeniu zapłonu lampka zapala
się na ok. cztery sekundy. Jeśli
lampka w ogóle nie zaświeci, nie
zgaśnie po czterech sekundach bądź
nagle za ...
Wyłączanie czujnika stanu akumulatora
A: Czujnik stanu akumulatora
Czujnik stanu akumulatora wyłącza się po
odłączeniu ujemnego (-) zacisku od akumulatora,
np. podczas wykonywania czynności
obsługowych.
W takim przypadku układ ISG dzi ...
Usuwanie zaparowania i lodu z szyby czołowej
OSTRZEŻENIEOsuszanie szyby czołowej
Nie używać trybu
lub
podczas
chłodzenia przy bardzo wilgotnym
powietrzu. Różnica pomiędzy
temperaturą powietrza zewnętrznego
a tempera ...