Układ stabilizacji toru jazdy (ESC) pomaga w stabilizacji pojazdu podczas pokonywania zakrętów.
Układ ten porównuje kąt obrotu kierownicy z kierunkiem, w którym faktycznie przemieszcza się pojazd. Aby pomóc kierowcy w utrzymaniu zamierzonego toru jazdy, układ ESC zwiększa siłę hamowania określonych kół i ingeruje w sterowanie napędem.
Nie zastępuje on jednak prawidłowej techniki jazdy i bezpiecznego pokonywania zakrętów. Zawsze dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze.
OSTRZEŻENIE Należy zawsze dostosowywać prędkość do warunków drogowych i nie pokonywać zakrętów zbyt szybko. Układ ESC nie zapobiega wypadkom. Zbyt wysoka prędkość na zakrętach, gwałtowne manewry i poślizg na mokrych nawierzchniach (aquaplaning) mogą doprowadzić do poważnego wypadku. |
Sposób działania układu ESC
Włączanie układu Po włączeniu stacyjki (stan ON) lampka ostrzegawcza układu ESC i lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC świecą się przez ok. 3 sekundy, a następnie gasną.
Oznacza to, że układ ESC jest włączony (gotowy do ingerencji).
Ingerencja układu
Ingerencję układu ESC sygnalizuje
miganie lampki ostrzegawczej
układu.
Po naciśnięciu pedału hamulca w warunkach, które mogą spowodować zablokowanie kół, można usłyszeć terkoczący dźwięk emitowany przez układ hamulcowy i odczuć drgania pedału. Jest to zjawisko normalne, które oznacza ingerencję układu ESC.
Podczas ingerencji układu ESC silnik może nie reagować w zwykły sposób na operowanie pedałem przyspieszenia.
Ingerencja układu ESC powoduje automatyczną dezaktywację (czasowe wyłączenie) tempomatu. Tempomat można ponownie aktywować, kiedy pozwalają na to warunki panujące na drodze. Patrz podrozdział "Tempomat" w dalszej części niniejszego rozdziału (jeżeli występuje).
Podczas jazdy po drodze błotnistej lub innej śliskiej nawierzchni, prędkość obrotowa silnika może nie wzrastać nawet po znacznym wciśnięciu pedału przyspieszenia. Jest to celowe działanie układu. Ma ono na celu zachowanie stabilności pojazdu oraz przyczepności kół i nie oznacza usterki.
Wyłączanie układu
Wyłączanie układu ESC
Stan 1
Na krótko nacisnąć wyłącznik układu ESC.
Włącza się lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC i pojawia się komunikat "Traction Control disabled" (sterowanie trakcją wyłączone). Oznacza to, że przestaje działać funkcja sterowania napędem, natomiast funkcja sterowania hamulcami działa nadal.
Stan 2
Przez ponad 3 sekundy naciskać wyłącznik układu ESC. Włącza się lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC, pojawia się komunikat "Traction & Stability Control disabled" (sterowanie trakcją i stabilizacja toru jazdy wyłączone) i włącza się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Oznacza to, że przestaje działać funkcja sterowania napędem i funkcja sterowania hamulcami.
W przypadku wyłączenia stacyjki (stan LOCK/OFF) przy wyłączonym układzie ESC układ pozostaje wyłączony. Po uruchomieniu pojazdu układ ESC włącza się (jest gotowy do ingerencji) automatycznie.
Lampki sygnalizacyjne
Jeżeli układ ESC jest sprawny, po włączeniu stacyjki (stan ON) lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC włącza się, a następnie gaśnie.
Podczas każdej ingerencji układu ESC miga lampka ostrzegawcza układu.
Jeżeli lampka ostrzegawcza ingerencji układu ESC świeci się, może to oznaczać jego usterkę. W takim przypadku pojazd jak najszybciej powinna sprawdzić Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) Hyundai.
Lampka sygnalizacyjna wyłączenia układu ESC świeci się po wyłączeniu układu za pomocą wyłącznika.
OSTRZEŻENIE Miganie lampki ostrzegawczej układu ESC oznacza ingerencję układu. W takim przypadku należy jechać powoli i NIE próbować przyspieszać. NIGDY nie podejmować prób wyłączenia układu ESC kiedy miga jego lampka ostrzegawcza (tzn. podczas ingerencji układu). Może to spowodować utratę kontroli nad pojazdem i doprowadzić do wypadku. |
UWAGA
Jazda z obręczami kół lub oponami o różnych rozmiarach może spowodować nieprawidłowe działanie układu ESC. Przed wymianą opon upewnić się, że wszystkie opony i obręcze kół mają taki sam rozmiar. Nigdy nie jeździć pojazdem z obręczami kół lub oponami o różnych rozmiarach.
Wyłączanie układu ESC
Podczas jazdy Układ ESC należy wyłączać jedynie na krótko, np. by ułatwić wyjazd po utknięciu pojazdu w śniegu lub w błocie. W takim przypadku wyłączenie układu umożliwia utrzymanie momentu obrotowego przenoszonego na koła.
Aby wyłączyć układ ESC podczas jazdy, należy, jadąc po płaskim odcinku drogi, nacisnąć wyłącznik układu.
UWAGA
Aby uniknąć uszkodzenia skrzyni biegów:
Kiedy lampki te świecą się, należy obniżyć prędkość obrotową silnika i nie dopuszczać, by koła obracały się w miejscu.
Informacja
Wyłączenie układu ESC nie ma wpływu na działanie układu ABS ani układu hamulcowego.
Operowanie mechaniczną skrzynią biegów
Mechaniczna skrzynia biegów posiada
6 przełożeń do jazdy do przodu. Wszystkie
biegi do przodu są w pełni synchronizowane,
co ułatwia zmianę biegu na wyższy lub
niższy.
OSTRZEŻENIE ...
Zasada działania układu poduszek powietrznych
W skład układu poduszek powietrznych
(SRS-Airbag) wchodzą następujące elementy:
Przednia poduszka powietrzna kierowcy
Przednia poduszka powietrzna pasażera
Boczne poduszki powietrzne
Kurtynowe poduszki ...
Zabezpieczenie antynapadowe
Funkcja ta pozwala automatycznie zaryglować jednocześnie drzwi i bagażnik
podczas jazdy, gdy prędkość samochodu przekracza 10 km/h.
Działanie
Jeżeli jedne z drzwi lub bagażnik są otwarte, automatyczny centralny zamek
nie zadziała.
...