Jeżeli do wyjechania ze śniegu, piasku lub błota konieczne jest rozkołysanie pojazdu (do przodu i do tyłu), w celu oczyszczenia miejsca wokół kół przednich należy najpierw kilkukrotnie obrócić kierownicę w prawo i w lewo. Następnie należy na przemian włączać bieg wsteczny i bieg do jazdy do przodu i na krótko naciskać pedał przyspieszenia.
Aby uniknąć obracania się kół w miejscu, nie zwiększać nadmiernie prędkości obrotowej silnika.
Aby uniknąć uszkodzenia skrzyni biegów, przed zmianą ustawienia dźwigni zmiany biegów (mech. skrzynia biegów)/selektora (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) poczekać, aż koła zatrzymają się całkowicie.
Podczas zmiany ustawienia dźwigni zmiany biegów (mech. skrzynia biegów)/selektora (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) zwalniać pedał przyspieszenia. Naciskać pedał przyspieszenia dopiero po włączeniu biegu.
Naprzemienne próby ruszenia do przodu i do tyłu powodują rozkołysanie pojazdu, które może umożliwić jego uwolnienie.
OSTRZEŻENIE W przypadku utknięcia pojazdu i obracania się kół w miejscu z wysoką prędkością może bardzo szybko wzrastać temperatura opon. W przypadku uszkodzenia opony może z niej uchodzić powietrze lub dojść do jej rozerwania. Może to być niebezpieczne i doprowadzić do obrażeń - zarówno kierowcy, jak i innych osób. Nie należy próbować rozkołysania pojazdu, jeżeli w pobliżu znajdują się ludzie, inne pojazdy lub przeszkody. Ponadto przedstawiona metoda rozkołysania pojazdu może spowodować jego szybkie przegrzanie, a w konsekwencji doprowadzić do pożaru w przedziale silnika lub innych uszkodzeń. Aby uniknąć przegrzania opon i/lub silnika, nie doprowadzać do obracania się kół w miejscu. NIE DOPUSZCZAĆ, by koła pojazdu obracały się w miejscu z prędkością powyżej 56 km/h. |
Informacja
Przed rozkołysaniem pojazdu należy wyłączyć układ ESC.
UWAGA
Jeżeli po kilku próbach rozkołysania nie udało się wyjechać, aby uniknąć przegrzania silnika i uszkodzenia skrzyni biegów należy skorzystać z pomocy pojazdu holowniczego.
Płynne pokonywanie zakrętów
Podczas pokonywania zakrętów należy unikać hamowania i zmiany biegów, szczególnie jeżeli droga jest śliska (mokra lub zaśnieżona). Aby prawidłowo pokonać zakręt, podczas wychodzenia z niego należy delikatnie przyspieszyć.
Sposób działania układu LKA
Włączanie/wyłączanie układu LKA
Przy włączonej stacyjce (stan ON) nacisnąć
włącznik układu. Znajduje się on na desce
rozdzielczej po lewej stronie kierownicy.
Włączeni ...
Przycisk systemu zapamiętywania pozycji kierowcy
(regulacja elektryczna)
(jeśli jest w wyposażeniu)
System zapamiętywania pozycji
kierowcy służy do zapisywania i
przywracania zapisanych ustawień fotela
kierowcy i zewnętrznych lusterek
wstecznych za pomocą jednego
przycisk ...
Komunikaty ostrzegawcze i ingerencje układu
FCA
Układ FCA wyświetla komunikaty ostrzegawcze
i generuje alarmy w zależności
od poziomu ryzyka kolizji, które wynikają
z gwałtownego hamowania pojazdu poprzedzającego,
zbyt krótkiej drogi hamowania
...